Trnka Vám pomôže pri hemoroidoch

18. mája 2011, vladimirspernoga, Nezaradené

a to mi hovoril už dávno môjho priateľa Vladimíra starý dedko z tretieho kolena. Dedko veľkú časť života žil za socializmu a stravoval sa ako skoro každý správny Slovák za socializmu, tzn. nezdravo. Stravovanie nezdravo, teraz je jedno či za socializmu, kapitalizmu alebo akéhokoľvek iného režimu máva fatálne následky na zdravie a kvalitu života každého jedinca a tým aj celej populácie.

Mimoriadne nepríjemné ochorenie vznikajúce aj z nezdravého životného štýlu sú hemoroidy.

Ako teda Vladimírov dedko v minulosti hovorili a potvrdzuje to aj súčasný internet, trnka je dobrá na liečenie hemoroidov.

 

Čítajte nižšie priatelia fakty z internetu.

Samozrejme najlepšie v živote človeka je, keď nemá hemoroidy a potom netreba ani trnku. Trnka je potom úplne zbytočná, lebo ste zdravý, fit a řitní kanál nepotrebujete liečiť.

 

Onemocnění –  Hemoroidy

Potíže s hemoroidy jsou často příčinou nesnází a rozpaků. Trpěla, nebo trpí jimi asi polovina dospělých obyvatel Evropy. Nejčastěji se hemoroidy objevují ve věku od 40-65 let, dále u pracujících, kteří dlouhodobě sedí, a u těhotných žen v posledních týdnech těhotenství. Hemoroidy bohužel způsobují nepříjemné pocity a bolest, ale při správné léčbě a dobré prevenci můžeme potížím úspěšně zabránit.

Co jsou to Hemoroidy?

Slovo hemoroid pochází z řečtiny a označuje tok krve či krvácení. Oblast, kde se hemoroidy vyskytují se označuje jako řitní kanál, což jsou poslední 2-3cm tlustého střeva. Tato část střeva je pod povrchem sliznice protkána sítí cév, které vytvářejí drobné polštářkovité útvary. Tyto útvary jsou přítomny ve střevě již před narozením a po celý lidský život. Když se ovšem tyto polštářky zvětší, začnou se projevovat 1. příznaky obtíží, jako je svědění, krvácení a bolest.

Hemoroidy rozlišujeme vnější a vnitřní.
Vnější hemoroidy se nacházejí kolem řitního otvoru. Většinou jsou nebolestivé, pokud se v nich ovšem nevytvoří krevní sraženina.
Vnitřní hemoroidy obvykle vznikají kolem stěn řitního kanálu. Mohou vystupovat řitním otvorem ven zároveň se stolicí, a poté opět zmizí. Pozor, mohou krvácet.

Kdy a jak hemoroidy znepříjemňují život?

Samy o sobě hemoroidy potíže nezpůsobují. Problémy ovšem nastanou, pokud se polštářky zvětší, zanítí, dojde v nich ke sražení krve, nebo vyhřeznou z řitního otvoru. Také špatné defekační návyky (vyprazdňování stolice) způsobuje zvýšení tlaku na řitní oblast, následné zhoršení žilního návratu a následné zvětšení žilních uzlíků.

 

http://www.vseprozdravi.cz/nemoci/hemoroidy.html

 

Slivka trnková (Trnka)

Prunus spinosa L.

IV – V IV – V, IX – XII

Charakteristika: Trnka je bohato rozkonárený, tŕnitý, až 3 metre vyso­ký ker. Rýchlo sa rozmnožuje koreňovými výhonkami a vytvára rozsiahlejšie porasty. Má striedavé krátkostopkaté vajcovité listy s vrúbkovane pílkovitým okrajom. Kvitne na začiatku pučania listov. Biele päťpočetné pravidelné obojpohlavné kvety vyrastajú na stŕnovatených konárikoch alebo konárikoch. Príjemne voňajú. Plod je guľatá modročierna kôstkovica so zelenou dužinou trpkej chuti. Jedlá je až po prvých mrazoch.

Výskyt: Pochádza zo Strednej Ázie, južného Ruska alebo se­vernej Afriky. Rozšírená je v celej Európe od nížin až do horských oblastí. U nás rastie najmä na slnečných suchých skalnatých stranách, medziach, pasienkoch a na okrajoch lesov.

Zber a úprava: Zberajú sa kvety, plody, niekedy aj listy a kôra. Kvety sa zberajú za suchého počasia a rýchlo sa sušia v tieni alebo v umelých podmienkach pri teplote do 40 °C, aby nezhnedli. Môžu sa odstrihnúť a sušiť aj celé konáriky. Kvety sa z nich po usušení striasajú a čistia preosiatím. Plody sa zberajú zrelé ešte pred mrazom a sušia sa rozložené v tenkej vrstve.

Liečivé vlastnosti: Trnka sa používa v medicíne, vo farmácii aj v ľudovom liečiteľstve ako zložka čajov s močopudným účinkom pri cho­robách močových ciest, ako mierne preháňadlo pri zápche, na celkovú úpravu látkovej výmeny. Čerstvé a sušené plody pôsobia zvieravo, čo sa využíva pri hnačke, hemoroidoch, zápaloch ústnej dutiny a pod.

http://www.herbar.org/databaza/rs/62